Uwaga! Będą kontrole! - Nowe Przepisy dotyczące Utrzymania Czystości i Porządku w Naszej Gminie
Niedawno weszły w życie nowe przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Te zmiany, zgodnie z artykułem 6 ustępem 5a ustawy z dnia 13 września 1996 r., poz. 1469 (Dz. U. z 2023 r.), nakładają na Wójtów obowiązek przeprowadzania cyklicznych kontroli nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe (szamba) oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Obowiązki Właścicieli Nieruchomości
Chcielibyśmy przypomnieć wszystkim właścicielom nieruchomości w naszej gminie o ich ustawowych obowiązkach wynikających z artykułu 5 tej samej ustawy. Te obowiązki obejmują zapewnienie utrzymania czystości i porządku poprzez m.in. przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. W przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, właściciele nieruchomości są zobowiązani do wyposażenia ich w zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach.
Kontrole i Konieczność Umów
Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z artykułem 6 ustępem 1 pkt 1 tej samej ustawy, właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości, muszą w razie kontroli udokumentować te czynności w formie umowy korzystania z usług przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Osoby, które jeszcze nie podpisały takich umów, powinny to uczynić bezzwłocznie.
Cykl Kontrolny i Wymagane Dokumenty
Nasza gmina rozpocznie cykl kontrolny w tym zakresie. Podczas tych kontroli będziemy sprawdzać umowy oraz dokumenty potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych przez przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia takiej działalności. Kontrole będą przeprowadzane na terenie nieruchomości lub w siedzibie Urzędu Gminy Rychtal, po wcześniejszym wezwaniu właściciela danej nieruchomości do okazania niezbędnych dokumentów, takich jak umowy zawarte z przedsiębiorcami oraz dowody opłat za te usługi. Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków. Szczegóły i terminy kontroli zostaną określone w Zarządzeniu Wójta Gminy Rychtal, które zostanie opublikowane na stronie internetowej urzędu.
Pozbywanie się Osadów Ściekowych
Dla właścicieli przydomowych oczyszczalni ścieków przypominamy również o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych zgodnie z instrukcją eksploatacji. Te działania także muszą być odpowiednio udokumentowane poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłat za tę usługę.
Wykaz Przedsiębiorców i Konsekwencje Niestosowania Się do Przepisów
Pragniemy zaznaczyć, że usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Wójta Gminy Rychtal. Wykaz takich przedsiębiorców znajduje się na stronie internetowej urzędu.
Pozbywanie się nieczystości ciekłych niezgodnie z przepisami prawa podlega przepisom Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, a zgodnie z artykułem 10 ustępem 2 ustawy, osoby, które nie wykonują obowiązków opisanych w artykule 5 ustęp 1, podlegają karze grzywny.
Ważna Ewidencja
Na zakończenie, pragniemy przypomnieć, że gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków, zgodnie z art. 3 ustępem 3 pkt 1 i 2 ustawy. W związku z tym, zachęcamy właścicieli nieruchomości, którzy jeszcze nie złożyli zgłoszenia zbiornika bezodpływowego na nieczystości płynne (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków, do zrobienia tego niezwłocznie na odpowiednim formularzu, który znajduje się na stronie internetowej:
Zgłoszenie do gminnej ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków