
Szacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostały wprowadzone zmiany w sposobie szacowania suszy rolniczej.
- Podstawą oszacowania szkód jest złożenie wniosku przez producenta rolnego za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, która dokona oceny strat na podstawie danych Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego. Jej uruchomienie planowane jest w drugiej połowie lipca br.
- Rolnik może zwrócić się o dodatkową ocenę szkód przez komisję gminną, która określi straty podczas wizji w terenie (nie jest to obligatoryjne). Wówczas powinien złożyć wniosek w urzędzie gminy w terminie umożliwiającym ich oszacowanie.
Komisja, która składa się co najmniej z 3 osób, w tym 1 przedstawiciela ośrodka doradztwa rolniczego oraz 1 przedstawiciela izby rolniczej, powinna oszacować szkody spowodowane przez suszę w terminie do dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku przez producenta rolnego, nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji i nie wcześniej niż od wschodów upraw.
Komisje będą sporządzać raporty, a nie protokoły. Raport oszacowania szkód w danym gospodarstwie rolnym komisja składa za pomocą publicznej aplikacji w terminie 60 dni od dnia szacowania, nie później niż do dnia 15 października roku wystąpienia suszy oraz przekazuje jego uwierzytelniony przez członków komisji wydruk właściwemu ze względu na miejsce powstania szkód.
Wynik szacowania suszy przeprowadzonego przez gminną komisję w terenie będzie stanowił jedynie uzupełnienie szacunku dokonanego przez aplikację.
Raport szkód będzie zawierał:
1) imię i nazwisko, adres oraz numer identyfikacyjny producenta rolnego nadawany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności oraz miejsce położenia gospodarstwa rolnego;
2) informacje o powierzchni upraw rolnych, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy, zgodnej z wnioskiem o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku, w którym jest składany ten wniosek;
3) procentową wysokość oszacowanych szkód;
4) imiona i nazwiska członków komisji oraz ich adresy poczty elektronicznej;
5) datę oszacowania szkód.
W przypadku gdy gospodarstwo rolne jest położone na obszarze co najmniej dwóch województw, w których wystąpiły szkody w wyniku suszy, komisja powołana przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce położenia największej części tego gospodarstwa sporządza raport zbiorczy zawierający określenie zakresu i wysokości szkód, uwzględniający dane zawarte w raportach, przedłożonych przez producenta rolnego w terminie umożliwiającym komisji przekazanie raportu zbiorczego.
Końcowy protokół oszacowania szkód byłby w takim przypadku oparty o trzy źródła danych dotyczących wysokości szkód w uprawach:
1) dane podane we wniosku w aplikacji przez rolnika,
2) dane z raportu oszacowania komisji na miejscu,
3) dane pobierane z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG).
Szczegóły dotyczące szkód w rolnictwie na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wniosek o oszacowanie szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy.docx (21,73KB)