
Deklaracja dostępności aplikacji mobilnej
Urząd Miejski Gminy Rychtal zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej aplikacji mobilnej zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy aplikacji mobilnej Aplikacja mobilna Gminy Rychtal.
- Aplikacja opublikowana:
- Ostatnia aktualizacja aplikacji:
Stan dostępności cyfrowej
Ta aplikacja mobilna jest w pełni zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Data sporządzenia deklaracji:
- Data ostatniego przeglądu deklaracji:
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej aplikacji mobilnej możesz zgłosić na następujące dane kontaktowe: Katarzyna Kucharska — email: katarzyna.kucharska@ugrychtal.pl lub telefonicznie 62 78 16 811 .
Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej aplikacji mobilnej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:
- swoje imię i nazwisko,
- swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
- numer wersji aplikacji mobilnej oraz informację, w którym dokładnie miejscu jest problem z dostępnością cyfrową,
- opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.
Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.
Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.
Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej aplikacji mobilnej lub treści, z Twojego zgłoszenia, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.
Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością
Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.
Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszej jednostki:
- Adres: Rynek 1, 63-630 Rychtal,
- E-mail: .
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl .
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.
Pozostałe informacje
Dostępność architektoniczna
Na obecną chwilę obiekt urzędu jest częściowo dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Do budynku prowadzą schody. Po lewej stronie przed wejściem głównym, tuż przy defibrylatorze AED zamontowanym na ścianie urzędu, znajduje się domofon z instrukcją obsługi, umożliwiający przywołanie pracownika merytorycznego w celu załatwienia sprawy. Oznaczono również wejście alternatywne do budynku oraz informuję o możliwości wejścia z psem asystującym lub przewodnikiem.
Z uwagi na zabytkowy charakter budynku Urzędu Miejskiego Gminy Rychtal trwają prace nad rozwiązaniami umożliwiającymi montaż windy/platformy pionowej dla osób niepełnosprawnych.
W ramach realizacji grantu „Dostępny samorząd – granty”, prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
ZAPEWNIONO DOSTĘPNOŚĆ W ZAKRESIE:
- wyznaczone są dwa miejsca parkingowe w odległości ok. 30m od wejścia do budynku urzędu;
- na parterze, I i II piętrze urzędu zlokalizowane są ławki/krzesła z podłokietnikami, tj. miejsca odpoczynku dla osób ze szczególnymi potrzebami;
Celem zapewnienia większej dostępności gmina przystąpiła do projektu „Dostępny samorząd 2.0” w ramach Działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. W jego ramach planowane jest przygotowanie projektu montażu windy/platformy pionowej dla osób niepełnosprawnych oraz dostosowanie toalet do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Urząd Miejski Gminy Rychtal nie posiada aktywnego tłumacza języka migowego. Tłumacz języka migowego dostępny jest po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby w godzinach pracy urzędu. Istnieje możliwość tłumaczenia migowego przeprowadzanego w formie on-line.
W ramach realizacji grantu „Dostępny samorząd – granty”, prowadzonego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 2.18 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Zapewniono dostępność w zakresie:
- oznaczono biuro podawcze na parterze budynku – wyróżniono widoczną płytą plexi z grafiką oraz napisem „BIURO PODAWCZE”.
- w biurze podawczym zainstalowano pętlę indukcyjną z oznaczeniem, poprawiającą dostępność budynku dla osób niedosłyszących;
- informacja – na parterze budynku zamontowano elektroniczną tablicę ogłoszeń, z możliwością obsługi przez osoby niedowidzące;
- oznaczenia pomieszczeń – na każdym poziomie przy drzwiach do pomieszczeń i biur zamontowano tabliczki informacyjne w alfabecie Braille’a. Informują one o numerze pomieszczenia, jego nazwie oraz zawierają personalizację osób tam pracujących wraz z zajmowanym stanowiskiem.
- oznaczenia układu pomieszczeń i ewakuacji – na każdej kondygnacji zamontowano tablice tyflograficzne z rozkładem pomieszczeń. Wyróżniają się one: mapą dotykową, przedstawiającą układ budynku w formie wypukłych linii i symboli; opisami w alfabecie Braille’a, umożliwiającymi osobom niewidomym samodzielne odczytanie informacji; kontrastowymi kolorami, ułatwiającymi odczytanie treści osobom słabowidzącym; specjalnymi oznaczeniami informującymi o lokalizacji wejść, wyjść, toalet, schodów, wind itp.
- wyposażono budynek w krzesło do ewakuacji, umożliwiające ewakuację osób z niepełnosprawnościami ruchowymi;
- oznakowanie kolorystyczne schodów w budynku;
Dodatkowo zastosowano:
- zastosowano kontrastowe oznaczenia między ścianą, posadzką i drzwiami,
- zamontowano w biurze podawczym (parter) uchwyt na laskę dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.
Celem zapewnienia większej dostępności gmina przystąpiła do projektu „Dostępny samorząd 2.0” w ramach Działania 3.3 „Systemowa poprawa dostępności” Priorytetu III „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.