
Światowy Dzień Ziemi 2021
22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe na świecie święto ekologiczne, które obchodzone jest od 1970 roku. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Musimy pamiętać, że losy Ziemi są w naszych rękach i że nasze postępowanie wpływa na otaczająca nas przyrodę.
Wystarczy wprowadzić 5 prostych zasad do naszego codziennego życia by pomóc w uratowaniu Ziemi.
- Segreguj odpady i staraj się wytwarzać jak najmniej śmieci! Rocznie produkujemy około 350 mln ton plastiku, który się nie rozkłada, a zalega na wysypiskach, zanieczyszcza wody i zabija zwierzęta. Zrezygnuj z jednorazówek i używaj produktów wielokrotnego użytku takich jak np. metalowa lub bambusowa słomka, kubek do którego w kawiarni naleją kawę na wynos, a na zakupy zawsze zabieraj swoją eko torbę. Kupując jedzenie na mieście pytaj o rodzaj opakowania, a jeśli jest plastikowe zachęcaj sprzedawców do korzystania z opakowań biodegradowalnych.
- Nie pal śmieci! – czy wiesz, że paląc śmieci w piecu nie tylko niszczysz swoją instalacje centralnego ogrzewania ale także zatruwasz powietrze? Toksyczne substancje przedostają się do powietrza, którym MY wszyscy oddychamy!
- Oszczędzaj wodę! Woda to jeden z najcenniejszych ziemskich zasobów. Niestety dane pokazują, że zużywamy jej znacznie za dużo, nie zwracając uwagi na konsekwencje dla środowiska. Wodę można oszczędzać na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim warto przeanalizować ile wody zużywamy w łazience, kuchni, lub innym pomieszczeniu, w którym znajduje się np. pralka) oraz na zewnątrz. Zmiana drobnych nawyków sprawi, że woda dosłownie przestanie przeciekać nam przez palce.
- Oszczędzaj energię! Jak prosto oszczędzać prąd? Używaj żarówek LED, wyłączaj komputer na noc, wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pokoju, ustaw pralkę na pranie przy niższej temperaturze oraz wyciągnij nieużywaną wtyczkę z kontaktu.
- Jeśli tylko masz możliwość to sadź drzewa! Drzewa w sposób naturalny zapewniają proces oczyszczania powietrza, gleby a także wody. Dają schronienie zwierzętom oraz wpływają na ograniczenie zmian w klimacie.
Pamiętaj, robiąc tak niewiele możesz osiągnąć tak wiele!
Ziemia to nasze wspólne dobro, wszyscy musimy o nią dbać!