Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

Profilaktyka zdrowotna – lepiej zapobiegać niż się leczyć

        W miesiącu lutym 2018 r., w ramach programu profilaktyki gminy Rychtal, przeprowadzone zostały cztery imprezy rekreacyjno-sportowe, dające możliwość czynnego wypoczynku dla  lokalnej społeczności. W hali sportowej najczęściej gromadziły się dzieci, młodzież, ale i także dorośli korzystający głównie z ćwiczeń na siłowni. Młodsi uczestnicy skupieni byli wokół rozgrywek piłkarskich, wielobojów sprawnościowych, konkursów rzutów karnych oraz gier lekkoatletycznych.

Wszystko okraszone pogadankami z zakresu profilaktyki zdrowotnej na temat kształtowania trendów zdrowotnych związanych z uprawianiem sportów całego życia, szkodliwości stosowania używek, jak również kształtowania umiejętności współpracy w grupie, asertywności i budowania właściwych relacji rówieśniczych.  

Jak okazuje się zachowanie kultury zdrowotnej nie zawsze jest zrozumiałe, szczególnie dla wąskiej grupy nieletnich chcących zademonstrować swoją dorosłość przez palenie papierosów w miejscach publicznych. I tutaj przyda się chwila refleksji mówiąca nie o zakazach, lecz o tym, aby dosłownie nie dać się „spalić” już na początku swojej kariery zmierzającej właśnie ku dorosłości. Mówienie po raz kolejny o szkodliwości palenia papierosów w tym wypadku, nie zawsze daje zamierzony skutek, gdyż trudno młodemu człowiekowi zrozumieć perspektywę utraty zdrowia na przestrzeni następnych 15-20 lat, a może nawet i później. Mocniejsze jest tu i teraz szukanie akceptacji, podziwu wśród rówieśników oraz chęć zaimponowania. To jedne z wielu przyczyn sięgania do palenia, które stopniowo przechodzi w nałóg. Palenie tytoniu jednak nie likwiduje niepowodzeń i zadrażnień. Przynosi dalsze komplikacje, które naprawdę dają o sobie znać po wielu latach, czy chcesz się o tym przekonać? 

Na obiektach sportowych w Rychtalu chcemy pokazać, że można wiele zrobić dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia bez używek, a sport na poziomie rekreacyjnym jest tylko sposobem na osiągnięcie tego celu,  podkreśla animator Piotr Nasiadek. Ruch nawet w najprostszej postaci do której należy bieganie, wymaga jednak więcej wysiłku i uwagi niż np. włączenie komputera czy zdawkowa konwersacja w rozmowach towarzyskich oraz forach społecznościowych. Zatem razem twórzmy trendy prozdrowotne wolne od dymu tytoniowego, a otaczający nas  świat traktujmy jako niezwykłe zjawisko, w którym na co dzień podejmujemy ważne życiowe zadania, bez łatwizn i skrótów.