Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

Upamiętnienie wizyty prezydenta II Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego

9 listopada br. w Drożkach miała miejsce niezwykła uroczystość mająca na celu upamiętnienie wizyty prezydenta II Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego. Prezydent gościł u wielkiego patrioty, człowieka czynu - ziemianina Seweryna Szulca, który znacząco przyczynił się do odzyskania przez Polskę części terenów obecnego powiatu kępińskiego.

 

Z inicjatywy lokalnego patrioty, pana Witolda Dworaka, zorganizowana została uroczystość, w której udział wzięli: dotychczasowy wójt Gminy Rychtal pan Czesław Balcerzak, z-ca wójta pani Elżbieta Łubieńska-Kopeć, nowo wybrany wójt pan Adam Staszczyk, radny pan Andrzej Ostrysz, ks. Mariusz Białobłocki, ks. Daniel Wawrzyniak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Drożkach pani Grażyna Adamska, przedstawiciele OSP Drożki, mieszkańcy Drożek, uczniowie, dzieci z oddziału przedszkolnego i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Drożkach oraz organizator tego przedsięwzięcia wraz z małżonką.

Pamiątkową tablicę, ufundowaną przez wójta Gminy Rychtal, symbolicznie odsłonili włodarze gminy w dzień miejscowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Zanim jednak to nastąpiło, wszyscy zebrani uczestniczyli we mszy św., podczas której patriotyczne kazanie wygłosił ks. M. Białobłocki z Rychtala. Następnie, po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego oraz zaprezentowaniu przez uczniów kl. VII i VIII, lirycznej pieśni Niepodległość uczestnicy wydarzenia wysłuchali prelekcji, dowiadując się z niej komu zawdzięczają fakt, iż żyją obecnie na polskiej ziemi. W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Niestety, podczas ustalania nowych granic, w obrębie Niemiec pozostały powiat namysłowski (w nim gmina Rychtal) i sycowski. Nie godząc się z tym faktem, ziemianin z Drożek wraz z radnymi powiatów sycowskiego i namysłowskiego, udał się do Paryża, aby udowodnić, że na tych ziemiach żyją Polacy. Zabrane modlitewniki, śpiewniki i inne książki napisane w języku polskim miały przekonać członków Konferencji Pokojowej, że tereny te zamieszkuje ludność polska, posługująca się językiem polskim, pielęgnująca polskie tradycje i obyczaje. Misja Seweryna Szulca powiodła się i jeszcze w połowie 1919 r. część ziem obejmująca powiat namysłowski i sycowski została przyłączona do Polski. Oficjalnie stało się to 9 stycznia 1920r. Rychtal i okoliczne wsie zostały włączone do Polski

Warto dodać, że w 2018 roku przypadła 150. rocznica urodzin Seweryna Szulca, wielkiego Polaka, który pozostanie w pamięci mieszkańców Drożek jako bohater tych ziem. Z tego powodu odsłonięcie tablicy połączono z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej w Drożkach. Piękna część artystyczna, którą przygotowali uczniowie kl. VIII wraz z wychowawczynią Aleksandrą Cegłą, we wzruszający sposób ukazała najważniejsze wydarzenia z historii Polski. W tym wyjątkowym dniu, uczniowie umacniali postawę patriotyczną, poznawali  wartości, którymi kierowali się nasi przodkowie, ale przede wszystkim wyrażali miłość do naszej Ojczyzny.