Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 18.06.2015 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Tanya Valko w bibliotece

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów 18.06.2015 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

     Biblioteka Publiczna w Rychtalu miala okazję gościć autorkę bestsellerowej arabskiej i azjatyckiej sagi - Tanyę Valko. Pod takim pseudonimem literackim ukrywa się absolwentka orientalistyki UJ, żeby nikogo nie narażać, zwłaszcza siebie i męża, który również jest Polakiem. Spotkanie odbyło się 15 czerwca i przybyła na nie wierna grupa czytelników.

Tania Valko do Libii wyjechała w wieku 21 lat i od tamtej pory nie może żyć bez krajów Orientu. Obecnie mieszka w Indonezji. Zdobyta wiedza i doświadczenie w tych krajach pozwoliły jej napisać arabski cykl o kobietach. Książki te znajdują się w zbiorach rychtalskiej biblioteki. Pewna siebie i elokwentna autorka, ze swadą opowiadała o trudnej do zrozumienia dla Europejczyków kulturze i cywilizacji Orientu, gdzie życie codzienne reguluje szariat (islamskie prawo religijne). Chociaż opisywane w książkach sytuacje nie dotyczyły autorki osobiście, jest to jednak zapis autentycznych przypadków poznanych z autopsji, a przypisanych bohaterom sagi: małżeństwu Doroty i Achmeda, ich córkom, sąsiadom, arabskiej rodzinie. Na tle losów bohaterów autorka ukazuje dramatyzm sytuacji europejskich kobiet w krajach arabskich, różnice kulturowe i cywilizacyjne, szczególnie drastyczne dla ludzi Zachodu, fundamentalizm i terroryzm dopadający niewinnych ludzi oraz  sytuację nazwaną w mediach "arabską wiosną". Tanya Valko w swoich książkach przedstawia różne typy ludzkie, zachowanie, obyczajowość i codzienność życia w islamie. Książki te miały być również formą ostrzeżenia, iż związek z obcokrajowcem zawsze niesie ryzyko - inny język, kultura, mentalność, a przede wszystkim religia mająca dominujący wpływ na rolę jaką pełni się w społeczeństwie. Duże zainteresowanie czytelników wzbudziła opowieść o trudnym położeniu kobiet tych krajów, ograniczeniu ich praw oraz całkowitym uzależnieniu od mężczyzn. Pisarka poruszyła także ciągle aktualny problem terroryzmu, ukazując go z perspektywy mieszkańca krajów arabskich.

{gallery}18.06.2015{/gallery}