Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

O AFRYCE W BIBLIOTECE

     Geografia i podróżowanie to dwa pokrewne tematy. A czy można wpleść w to jeszcze literaturę ? Oczywiście, że tak . Przekonali się o tym uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Rychtalu. 04 kwietnia spotkali się  z zaproszonym przez Gminną Bibliotekę Publiczną, geografem, podróżnikiem i pasjonatem fotografii Panem Piotrem Kowalczykiem. 

 

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali i obejrzeli relację z niecodziennej wyprawy po Afryce. Śladem bohaterów powieści ,,W pustyni i w puszczy’’- Stasia i Nel, wyruszyli w multimedialną podróż po wschodnim kontynencie Afryki. Odwiedzili takie kraje jak: Egipt, Sudan, Etiopia i Kenia. Pan Piotr opowiedział dużo o dzisiejszych formach podróżowania po Afryce, gdzie  wielbłądy zastąpiły Bush Taxi. Upalne dni i noce pełne drapieżnych zwierząt pozostały takie same jak w opisach z książki. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że Henryk Sienkiewicz nigdy nie był w tej części Afryki, która została opisana w powieści. Odwiedził jedynie Egipt, Zanzibar i Tanzanię. Podróżnik uświadomił czytelnikom, że Staś i Nel nie mogli napotkać na swojej drodze puszczy. Trasa jaką pokonywali bohaterowie powieści wiodła przez pustynię i sawannę. Skąd więc w tytule pojawia się puszcza? Na te i wiele innych pytań odpowiadał  nasz gość. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem a reporterskie ujęcie tematyki oparte na materiale zdjęciowym przybliżyło dzieciom ten rejon świata i z pewnością umożliwiło pełniejsze zrozumienie lektury.