Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

Magiczny teatrzyk kamishibai w bibliotece

      Czy w dobie telewizji, Internetu i osiągnięć techniki nie ma miejsca na snucie opowieści bez pośpiechu, z udziałem emocji, gry ciała i głosu? Narzędziem służącym do opowiadania w sposób kreatywny i niepowtarzalny jest japoński teatrzyk kamishibai pozwalający na powrót do świata opowiadania bez udziału mikrofonów i reflektorów.

Jest to teatr ilustracji wykorzystujący kartonowe plansze z obrazkami oraz drewniany teatrzyk w formie skrzynki, wykonanej na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych. Dzięki kamishibai możemy stosować alternatywną formę czytania, która umożliwia jeszcze większe pobudzanie wyobraźni dzieci, skupiających się głównie na obrazkach. Zbiór obrazków umożliwiających przedstawienie całej opowieści, ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai – drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego głośno przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany  z tyłu obrazka go poprzedzającego  i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój. Taki też zapanował w bibliotece 13 lutego, kiedy to dzieci w wielkim skupieniu wysłuchały bajki Hansa Christiana Andersena ,,Calineczka’’. Następnie ochoczo przystąpiły do malowania otrzymanych kolorowanek, których tematem była przeczytana bajka.