Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody prosimy o zmianę ustawień przeglądarki, bądź o opuszczenie naszej witryny. Więcej w polityce prywatności

INFORMACJA

Jarmark Świąteczny Gminy Rychtal

Gmina Rychtal informuje, w dniu 14.12.2019r. w godzinach od 10:00 do godziny 22:00 w związku z organizacją Jarmarku Świątecznego  na Rynku w Rychtalu, będzie ograniczenie w ruchu drogowym w części frontowej ( wejście główne do budynku Urzędu Gminy). Prosimy mieszkańców Rynku o przestawienie pojazdów z tego obszaru. Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

 

Porady prawne Legalnej Kultury

Skąd Św. Mikołaj zna nasze adresy? Skąd wie, kto był grzeczny? Czy pakowanie prezentów i wysyłanie życzeń podlega ochronie? Czy wizerunek Mikołaja jest dobrem publicznym? - czyli prawo autorskie w przedświątecznej gorączce

6 grudnia, to moim zdaniem data, od której można bez wstydu mówić o okresie świątecznym i na ten temat pisać. Pochłonięci prezentową i kulinarną gorączką często zapominamy, że w grudniu obowiązuje nas takie samo prawo, jak w innych miesiącach roku. Prezenty, kartki świąteczne, czy w końcu same opakowania podarków, podlegają ochronie na takich samych zasadach, jak wszystkie inne produkty, a ich symboliczne konotacje nie usprawiedliwiają naruszeń prawa.

Czytaj więcej: Porady prawne Legalnej Kultury

Gmina Rychtal z nowym Herbem i Flagą

Od miesiąca listopada w Gminie Rychtal obowiązuje nowy herb, flaga i pieczęci. Zmiana dotychczasowego herbu spowodowana jest obowiązkiem zaopiniowania symboli przez właściwego ministra do spraw administracji publicznej, które z kolei winny być ustanowione zgodnie z zasadami heraldyki i miejscową tradycją historyczną. Uchwała w sprawie nowych symboli została podjęta podczas XIII Sesji Rady Gminy Rychtal, która odbyła się 25 października 2019 r. 

Czytaj więcej: Gmina Rychtal z nowym Herbem i Flagą

Niebezpieczeństwo dotyczące pól elektromagnetycznych/częstotliwości radiowych

Telefony komórkowe, routery Wi Fi, stacje bazowe telefonii komórkowej nie są obojętne dla zdrowia. Świadczy o tym chociażby raport Bioinitiative, którego autorzy dokonali przeglądu ok. 3800 badań i doszli do wniosku, że urządzenia emitujące pola elektromagnetyczne mają negatywny wpływ na żywe organizmy (bioinitiative.org). Świadczy o tym też apel ponad 230 naukowców, którzy opublikowali badania w tej dziedzinie w czasopismach naukowych.

Niektóre miasta i kraje podjęły pewne kroki w celu uświadamiania obywateli o zagrożeniach płynących z korzystania z urządzeń bezprzewodowych, takich jak np. telefony komórkowe. Udzielili oni wskazówek jak można ograniczyć korzystanie z tych urządzeń, bądź też używać ich w bardziej bezpieczny sposób.

 ---deklaracja z Nikozji---

11 listopada – gminne obchody Święta Niepodległości

 Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Gminie Rychtal rozpoczęły się na Rychtalskim rynku, gdzie przed ratuszem zgromadzili się mieszkańcy oraz władze gminy by wspólnie odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Niniejsza uroczystość była idealną okazją do wzniesienia po raz pierwszy nowej flagi Gminy Rychtal, której wzór Rada Gminy Rychtal uchwaliła na Sesji Rady Gminy Rychtal w dniu 25 października br. Przybyli pod budynek urzędu gminy mieszkańcy wspólnie z radnymi, sołtysami, dyrektorami i kierownikami jednostek organizacyjnych gminy oraz przedstawicielami jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Rychtal  śpiewali pieśni patriotyczne celem uczczenia tak ważnego dla Polskiego narodu święta.

Czytaj więcej: 11 listopada – gminne obchody Święta Niepodległości

Ogólnopolska akcja edukacyjna "Dzieci uczą rodziców"

Centrum Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza wszystkie przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych do udziału w objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2019/2020 akcji edukacyjnej pn. "Dzieci uczą rodziców". Celem akcji wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji "Dzieci uczą rodziców".  

Czytaj więcej: Ogólnopolska akcja edukacyjna "Dzieci uczą rodziców"

Ogłoszenie - Kurenda

Fundacja Dar Oze z przyjemnością informuje o możliwości uzyskania 40% w formie bezzwrotnego dofinansowania dla rolników z całej Polski na mikroinstalacje fotowoltaiczne do 50 KWp. Dostępny również kredyt preferencyjny na maksymalnie 2,75% bezpośrednio z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację 100% inwestycji. Nie trzeba brać kredytu jedynie można.

Czytaj więcej: Ogłoszenie - Kurenda